After the Fashion Week Poland I’ve arrived to another one – Lviv Fashion Week. In the next post I will tell you more about the local Fashion Week, now I would like to write a bit about my impressions from visiting the city. I have to admit that it was one of the most inspiring places I have ever been to ! Life goes there quietly and city is truly the epicenter of historic sites and monuments. People joke that if we compared Lviv to polish towns, the pace and atmosphere is similar to Crakow and Warsaw has its counterpart in Kiev (which is much more modern, but also ‚busy’). 


Maybe that’s why people here are so welcoming and willing to help. That’s right, because Lviv is a city of culture and ethnical diverse. Before the outbreak of World War II, it was quite a melting pot in which people of different origins could met – besides the most common Poles, Lviv was inhabited by Jews, Ukrainians, Armenians, Germans, Czechs and Russians. As Kristy told me (my absolute most wonderful guardian during the trip), Ukrainian women are kind of dandy – they run on heels even on the cobblestones. And it’s true ! While the fashion here often reminds Poland from the period of the 90’s , it shows their care for an elegant look. Gold is also very common and absolutely denies the majority of other jewellery. People of Lviv are something like magpies, which I found very familiar ;)))
 ——————————————

Od razu po Łodzi pojechałam pojechałam na Lviv Fashion Week. W kolejnym poście opowiem Wam więcej o samym tamtejszym Tygodniu Mody, teraz chciałabym trochę napisać o wrażeniach ze zwiedzania miasta, a muszę przyznać, że było to jedno z najbardziej inspirujących miejsc w jakich byłam! Życie płynie tam spokojnie, a miasto jest prawdziwym epicentrum jeśli chodzi o historyczne miejsca i zabytki. Za każdym rogiem czeka jakaś niezwykła kamienica, urokliwa kawiarenka czy miejsce, które jest tak malownicze, że zapiera dech w piersiach. Mieszkańcy żartują, że jeśliby porównać Lwów do polskich miast, to tempem i klimatem przypomina on Kraków, a Warszawa ma swój odpowiednik w Kijowie, który jest zdecydowanie bardziej nowoczesny, ale też ‚zabiegany’. Może dlatego ludzie są tu tak serdeczni i chętni do pomocy.

To prawda, bo Lwów to miasto mocno kulturalne i różnorodne narodowościowo. Przed wybuchem II wojny, był wręcz tyglem w którym spotykali się ludzie różnego pochodzenia – oprócz dominujących liczebnie Polaków, Lwów zamieszkiwali Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi czy Rosjanie. Teraz dominuje tu ludność rdzennie ukraińska, chociaż Polacy wciąż mają tu bardzo mocną pozycję – w naszym języku z powodzeniem można się dogadać w wielu miejscach! 🙂 Jak opowiedziała mi Krystyna (moja absolutnie najcudowniejsza opiekunka podczas tej wyprawy), ukraińskie kobiety to strojnisie – nawet po kostce brukowej biegają w obcasach. I rzeczywiście tak jest! Choć moda tutaj przypomina często Polskę z okresu lat 90, to widać w nich dbałość o elegancki wygląd. Wszechobecne jest też złoto, które absolutnie wypiera z przewagą inną biżuterię. Lwowianie to takie swojskie sroki ;)))

Tutejsze Stare Miasto jest absolutnie zachwycające, nic więc dziwnego, że widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponieważ mój tydzień w dużej mierze wypełniały pokazy, zdążyłam jedynie posmakować tego co ma do zaoferowania Lwów. Budynki barokowe, renesansowe czy klasyczystyczne, przeplatają się tam malowniczo tworząc niejednorodną mapę cudów. Wciąż jeszcze nie byłam w środku Opery, która podobno jest ‚must see’ tego miejsca – ale to nic straconego, bo wiem, że wracam tu w przyszłym sezonie! ^^

photographed by ME & RAFAEL POSCHMANN / POSH