Z NUTĄ ETNO
Mgła, absolutna ciemność i błoga cisza – tak zaczął się wczorajszy pokaz MMC Studio w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zastanawiałam się wcześniej czy wybór miejsca to jakaś ukryta wskazówka, czy po prostu kolejna próba znalezienia dziewiczej miejscówki w Warszawie. Na szczęście, gdy mowa o MMC nic nie dzieje się bez przyczyny i na odpowiedź nie musiałam długo czekać.
Jesień 2014 jest, zresztą jak zwykle w przypadku duetu, na wskroś nowoczesna. Wyraźne poszukiwania formy, przeplatane są zabawą fakturami i dekonstrukcją. W nowej kolekcji jest dużo czerni i bieli, ale nigdy nie występują w nudnej wersji sauté. Laserowo wycinana koronka urozmaica eleganckie topy, wykorzystując folkowy motyw wycinanki. Oversizowe bluzki i płaszcze, noszone są do szerokich, opadających spodni. Ze zdwojoną siłą powracają metaliczne akcenty: raz w postaci luźno wiszącego paska, a innym razem w wersji total np. w wersji kamizelka zestawiona z plisowaną spódnica maksi. Charakterystyczne dla MMC połączenie elegancji i sportowego szyku, wypada w takich koktajlach rewelacyjnie. Na deser buty: płaskie oxfordki bez sznurówek, połyskujące czarne lub złote kozaki o przerysowanych, szerokich cholewkach i krótkie botki z białą platformą. Ich kanciaste, kubistyczne kształty kontrastowały z wieloma sylwetkami, inne dyskretnie uzupełniały. W każdym przypadku były jednak przysłowiową wisienką na torcie.
Mocnym punktem tych propozycji są niewątpliwie wspomniane już etniczne nawiązania, które mniej lub bardziej przewijają się w całej kolekcji. Kwiatowe motywy, przeplecione połyskliwą nitką, pięknie współgrają z nasyconą czernią. Już w felietonie dla Grazi pisałam o tym, że ludowość nie musi oznaczać tandety czy kiczu. Tym bardziej zawsze szokuje mnie z jaką łatwością Polacy wyrzekają się swojej narodowej tożsamości, tego wszystkiego co przed okresem komunizmu tak naprawdę określało nasze dziedzictwo. Kiedy do Polski przyjechał z sukniami haute couture ‘rosyjski Dior’- Slava Zaitsev, nawet w pierwszych rzędach (sic!) na łódzkim FW słychać było pomruki niezadowolenia. Zazwyczaj poprzedzone dosadnym skwitowaniem zdobionych haftów krótkim: ‘Co za w i e ś!’. Dobrze, że przynajmniej gdy Miroslava Duma, albo Ulyana Sergeenko zakładają etniczną chustę ‘na babuszkę’ i paradują po Lincoln Center w Nowym Jorku, nikt nie ma odwagi (ani potrzeby) wypuszczać z siebie podobnych nonsensów. Zeszłoroczny wyjazd do Lwowa na tamtejszy Tydzień Mody czy wczorajsza wizyta w Muzeum Etnograficznym (po pokazie sale Muzeum były otwarte dla zwiedzających – fantastyczna sprawa!), po raz kolejny boleśnie przypomniały mi jak wciąż wstydliwy to dla nas temat.
Błąd. Nasi wschodni sąsiedzi na każdym skrawku materiału podkreślają swoje słowiańskie korzenie, a tymczasem my bezmyślnie kopiujemy skandynawski minimalizm. Nawet jeśli prawdą jest złośliwe powtarzane powiedzenie, że w modzie wszystko już było, to jedyną drogą do stworzenia czegoś wartego zapamiętania jest umiejętne przetwarzanie istniejących inspiracji, nie ich kalkowanie. Tym właśnie jest design. MMC pokazało, że kreatywnym myśleniem można bez problemu połączyć tradycję ze współczesnością. I chociaż tym razem nie wywołała u mnie efektu ‘WOW, to uważam, że jest to dobra, spójna kolekcja, która oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, zmusza także do myślenia. Ich projekty nie trącą cepelią, a duet skutecznie wykorzystuje i a d a p t u j e folkowe motywy na potrzeby własnej estetyki. Nie rezygnują z kojarzonego z nimi futurystycznego szlifu, ale wychodzą poza swoją strefę bezpieczeństwa i mają odwagę eksperymentować. Chwała im za to, dzięki temu zawsze są o dwa kroki do przodu. Teraz pozostaje tylko czekać kto się obudzi i pójdzie za ich przykładem.

 

photographed by Radek Świątkowski