Dzisiaj mam dla Was bardzo fajną alternatywę dla złuszczającego peelingu z kawy – peeling oczyszczający z naturalnych kwasów owocowych. Jeśli nie chcecie płacić kroci w gabinetach kosmetycznych, możecie przygotować go samodzielnie w domu!  Sama robię tak bardzo często, szczególnie w te dni, kiedy mam po prostu ochotę zostać w domu, zawinąć się w koc i nie pokazywać nikomu 🙂 Idzie jesień, takich dni będzie coraz więcej, dlatego w tym poście opowiem Wam o moim ulubionym peelingu z mango! Warto łączyć przyjemne z pożytecznym i zimowe wieczory traktować jako okazję do domowego spa dla naszej cery 🙂

Print Print

SŁONECZNE ŹRÓDŁO ZDROWIA

Mango jest jednym z najpopularniejszych owoców w Indiach, ale ja jego cudowne walory smakowe i zdrowotne na dobre odkryłam dopiero kilka lat temu. Jest źródłem witamin (A, D, E, K, C, z grupy B) oraz składników mineralnych (wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk, fosfor), zawiera też białko i kwasy tłuszczowe. Szczególnie ważne są te minerały o właściwościach przeciwutleniających, dlatego mango określane jest „owocem młodości”.  Dodatkowo miąższ mango zawiera związki aktywnie biologicznie (skutecznie łagodzą stany zapalne) oraz dużą ilość cennego beta-karotenu, dzięki czemu chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nic dziwnego, że to jeden z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce owoców.

WYBÓR I PRZECHOWYWANIE

Kupując mango zwróć uwagę, czy jest dojrzałe. Zielony owoc jest twardy i kwaśny, dlatego nie będzie z niego wielkiego pożytku.  Jego skórka powinna być błyszcząca, nieuszkodzona i powinna lekko ugiąć się przy dotknięciu. Można kupić twardszy owoc i zostawić go na kilka dni w pokojowej temperaturze, bądź tak jak w przypadku awokado włożyć do papierowej torebki z jabłkiem i poczekać, aż dojrzeje. Mango można przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni.

Print

PEELING – CZEGO POTRZEBUJECIE?

  • 1 mango, a właściwie kilku plasterków obranej skórki! 🙂

PRZYGOTOWANIE: Dojrzałe Mango obierz jak najcieniej ze skórki przy pomocy obieraczki albo nożyka. Możesz też obrać tylko fragment lub połowę, a resztę schować do lodówki na później – sprawdzi się świetnie jako dodatek do deserów i sałatek. Każdy pasek skórki złóż na pół i w dłoni delikatnie potrzyj o siebie obie strony z miąższem (wewnętrzną stroną). To rozgrzeje skórkę i uwolni zawarty w miąższu sok. Następnie przez około 2 minuty delikatnie pocieraj twarz paskami od strony z sokiem. Spłucz wodą i gotowe! 🙂 Ten peeling genialnie rozpuszcza zaskórniki i poprawia kondycję cery naczynkowej.

Print Print Print