Dziennikarz, showman i działacz społeczny. To on stoi za jedną z największych w Europie akcji charytatywnych – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Od kogo, jak nie od Jurka Owsiaka, moglibyśmy nauczyć się hartu ducha, optymizmu i dobrego serca? Przekonaj się, jakich 5. lekcji mógłby nam udzielić.

1. JEŚLI MASZ MIĘKKIE SERCE… MUSISZ MIEĆ TWARDY CHARAKTER

Myślisz, że jeśli co roku zbierasz ogromne sumy pieniędzy dla potrzebujących i organizujesz popularny festiwal non-profit, to czekają Cię tylko słowa uznania? Niestety, nic bardziej mylnego. Od samego początku swojej działalności Jurek Owsiak spotyka się z krytyką różnych środowisk. Zarzuca mu się, że hasło „róbta co chceta” nawołuje do hedonizmu, a Przystanek Woodstock… deprawuje młodzież. Działacz społeczny i showman nie zamierza się jednak poddawać. Dobrze wie, jaki przyświeca mu cel i uparcie do niego dąży. Reaguje śmiechem na każdy zarzut o defraudację pieniędzy. W tym roku odbędzie się już 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! 🙂 Jeśli Ty też jesteś przekonana do tego, co robisz, a inni bezustannie wytykają Ci błędy, tak jak Jurek Owsiak uzbrój się w cierpliwość. Musisz wiedzieć, że ludzie, którzy poświęcają się innym i działają bezinteresownie, będą krytykowani najbardziej.

2. ZAWSZE IDŹ ZA GŁOSEM SERCA

Jerzy Owsiak, który dziś organizuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i największy w Europie festiwal muzyczny „pod chmurką”, czyli Przystanek Woodstock, ma za sobą bogatą przeszłość. Cztery razy zdawał na warszawską Akademię Sztuk Pięknych, wywinął się od wojska, tłumacząc, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym, a później… sam został psychoterapeutą 🙂 Pracował z więźniami, m.in. prowadząc eksperymentalny teatr. Później zajmował się m.in. opieką nad końmi i tworzeniem witraży. Chociaż jego ojciec był milicjantem, Jurek nosił długie włosy i uważał się za hippisa. Jak widzisz, nawet Jurek Owsiak musiał swoje przeżyć, zanim zrozumiał, co naprawdę jest jego życiowym powołaniem. Nie stresuj się, jeśli lata lecą, a Ty nadal czujesz, że nie zmieniłaś biegu historii 🙂 Każdy ma swój czas! Ucz się, doświadczaj i słuchaj serca. Intuicja podpowie Ci, jaka jest Twoja życiowa rola. Możesz wspomóc się techniką, o której często wspominam na blogu. Załóż notatnik i zapisuj swoje cele. Łatwiej Ci będzie uporządkować myśli 🙂

3. PRZEKUJ WADĘ W COŚ, CO CIĘ POZYTYWNIE WYRÓŻNI!

Twoja słaba strona może być tym, co wyróżni Cię z tłumu. Jurek Owsiak swoje wady zamienił we własną wizytówkę. Zamiast nosić soczewki czy zrobić sobie operację wzroku, od lat nosi charakterystyczne okulary w czerwonych oprawkach. Pierwszy model, który kupił u optyka był… damski 🙂 Owsiak wspomina, że na początku każdy patrzył na niego w zdumieniu, jak na szaleńca. Dziś nikt nie wyobraża go sobie bez okularów i bez jąkania się. Podobno 22. października, w międzynarodowy dzień jąkania, Jurek dostaje setki maili z głosami wsparcia 🙂 Zamiast walczyć ze swoimi wadami, tak jak on je pokochaj. Piegi, inny kolor skóry, wysoki czy niski wzrost mogą być Twoimi najmocniejszymi punktami, które odróżnią Cię na tle innych. Zamiast się ich wstydzić, podkreśl je! Ludzie będą Cię łatwiej kojarzyć, a kto wie – może zaczną Ci zazdrościć tego, czego Ty w sobie nigdy nie lubiłaś 🙂

4. MOŻESZ WSZYSTKO, JEŚLI TYLKO NAPRAWDĘ SIĘ POSTARASZ

„Jeśli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierałaby na autostrady, już dawno wszystkie byłyby gotowe” – śmiał się w wywiadzie kilka lat temu Jurek Owsiak. Cóż, to nie przechwałki. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku zbiera olbrzymie sumy pieniędzy na ratowanie życia i zdrowia ludzi (m.in. na zakup sprzętu medycznego). W 2016 roku były to niemal 73 miliony złotych. Można? Można! Jak się okazuje, wielu Polaków – i to nie tylko tych najbogatszych – CHCE wspomóc tego rodzaju akcje charytatywne. Mają okazję przekonać się, że pomaganie innym idzie w parze z dobrą zabawą. Owsiak i jego współpracownicy udowadniają, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko ma się dobrą wolę 🙂 To wielka nauka dla każdego z nas – jeśli wierzymy w cel, możemy przenosić góry.

5. ZNAJDŹ SWÓJ SPOSÓB, ŻEBY POMAGAĆ

Organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyznaje, że trzyma się z daleka od wyjazdów z pomocą humanitarną. Mówi otwarcie: „W takim rodzaju pomocy są lepsi. Na przykład Janka Ochojska”. On woli robić swoje tutaj, na miejscu. I bardzo dobrze! Pomagać można przecież na różne sposoby 🙂 Co więcej, żeby przysłużyć się innym, nie musisz wyjeżdżać ani na drugi koniec świata, ani organizować głośnych, charytatywnych imprez. Wystarczy, że rozejrzysz się wokół siebie i zastanowisz, kto może potrzebować Twojego wsparcia. Zapytaj starszą sąsiadkę, czy nie wynieść jej śmieci, pomóż kuzynce w zadaniu domowym z języka angielskiego, zabierz do kina koleżankę, która walczy z zimową chandrą. To nie wymaga od Ciebie szczególnego wysiłku, a komuś może zmienić życie! 🙂 Inspiracji szukaj w biografiach znanych ludzi, którzy od zawsze dzielą się swoim dobrem i talentem z innymi.

Drukowanie